in

KızgınKızgın WTFWTF ÜzgünÜzgün AşkAşk ŞaşırdımŞaşırdım ŞirinŞirin LoLLoL

Esenyurt Metrosu Ne Zaman Açılacak? 2021

Esenyurt metrosu ne zaman açılacak? Esenyurt metro haberleri

İstanbul’u en kalabalık şehri olarak bilinen Esenyurt normal olarak ulaşımın en yoğun noktalarından birini oluşturuyor.

Esenyurt’lu ve metronun geçeceği semtlerin okuyucularının ortak sorusu Esenyurt metrosu ne zaman açılacak? Esenyurt’ta metro açıldı mı? Toplu ulaşımda yeni seferler getirilecek mi? Metro durakları nerelere yerleştirilecek? Metro diğer metrolara bağlanacak mı? Bu soruların tümüne ortak cevap vererek siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışacağız.

Esenyurt için metro yapımına 21 Ağustos 2017 tarihinde başlandı diyemiyoruz çünkü o tarihte sadece yapımı planlandı. Zamanın büyükşehir belediye başkanı tarafından aynı yıl içinde birden fazla metro hattı duyurusu yapıldı. Esenyurt metrosu da onlardan biri. İhalesi yapılan metro inşaatı “Makyol+Astur+İçtaş İnşaat San. ve Tic. AŞ.” tarafından ihalesi kazanıldı.

mahmutbey-bahçeşehir-esenyurt-metrosu-ne-zaman
mahmutbey-bahçeşehir-esenyurt-metrosu-ne-zaman

İlk aşamada Esenyurt metrosu olarak bile geçmeyen bir metro inşaatıydı. Mahmutbey-Bahçeşehir olarak akıllara geçecek olan bir metro hattıydı. Zaman geçtikçe iki yeni durak daha eklenmesi konusunda ortaya atılan fikir gerçekleşerek “Ardıçlı ve Esenyurt” ismiyle iki yeni durak eklendi ve Mahmutbey-Esenyurt metro hattı ortaya çıktı.

Tabi yıllar yıllar geçti. 🙂 Belediye başkanı değişti. Metro hattı çalışmalarının kapattığı caddelerde bazı iş yerleri kepenk kapatmak zorunda kaldı. Esenyurt ve metronun güzergahına yakın olan halka sorulduğunda çoğunlukla alınan cevap “Metro yapıldı herhalde” oluyor. Amma velakin bilmiyorlar ki daha tek bir kazma bile vurulmadığını. Hatta planlaması bile yapılmadığını.

mahmutbey-bahçeşehir-esenyurt-metrosu
mahmutbey-bahçeşehir-esenyurt-metrosu

Lafı fazla uzatmadan yeni gelen İBB başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu Esenyurt metrosu konusunda daha herhangi bir proje yapılmadığını ama ilerleyen zamanda kolları sıvadıklarını belirtmişti.

Ve geçtiğimiz günlerden yurtdışından finansman bulduklarını ve en yakın zamanda başlanacağını belirtildi İBB tarafından. Projenin toplam maliyeti 220 milyon Euro olarak belirtildi. toplam iş süresinin de 1080 gün yani 3 yıl kadar süreceği belirtildi. Milyonlarca kişinin ilgilendiği bir konuya daha fazla ilgi gösterilmesi taraftarıyım…

Ayrıca Bakınız: E-Sim Türkiye’ye Geldi Mi? Ne Zaman Gelecek? Hangi Operatörler Geçti?

Ayrıca Bakınız:

İşletmeniz mi var Bakınız: Mert Özdemir Portfolio

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

7/24 EFT Bankalar Arası Ne Zaman Başladı?

Yemek Sepeti Siber Saldırıya Uğradı! Kişisel Bilgiler Çalındı!!