in , ,

İstanbul Kartlar Ve Özellikleri 1994-2021

İstanbul Kartlar Ve Özellikleri 1994-2021

İstanbul Kartlar Ve Özellikleri Nelerdir?

İstanbul’a gelmek isteyenlerin veya İstanbul’da yaşayanların ortak sorusu İstanbul’da ulaşım için ne yapmalıyım? Bazı kaynaklar olsa da yeterli bilgiyi tam anlamıyla sağlayan bir kaynak söz konusu değildir. Bu yazımızda İstanbul Kartlar Ve Özellikleri hakkında yeterli ve detaylı bilgiyi siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya çalışacağım.

İstanbul Kartlar Ve Özellikleri nedir?

İstanbul kart yıllardan günümüze deniz seferlerinde başlamak üzere yazımızı yazdığımız tarihte ulaşımdan marketlere bir çok noktada kullanılan temassız bir elektronik karttır.
İstanbul kartı bu cümlelerle anlatsak diğer web siteleri ile aynı oluruz.? Detaylı bilgi için bir sonraki başlığımıza göz atalım.

Akbil nedir ve ne zaman çıktı? İstanbul Kart ne zaman çıktı?

Sene 1994 yılının ilk çeyreği İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirak şirketi Belbim tarafından pilot uygulama olarak başlatılan Akbil yaklaşık 1 yıl kadar test aşamalarından geçmiştir. Yine 1995 yılının ilk çeyreğinde deniz hatlarında kullanılmaya başlanıp gelen sonuçlar olumlu yönde olunca, ikinci aşama olarak metro ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüsler ile devam edilmiştir.

Kendini sürekli geliştiren Belbim Akbil ağını büyüterek 1997 yılında Özel Halk Otobüslerini de bu Akbil sistemine entegre etmiştir. Peşinden Tramvay ve Vapur sistemleri Akbil kullanımına uygun şekilde hazırlanmıştır. Aslında o zamanlar elden alınan ücretler, para haklama gibi durumlar tamamen olmasa da ortadan kalkmış oldu.

Akbil-nedir-ve-ne-zaman-cikti

Bu konuları Akbil sisteminin yararları ve zararları başlığı altında haberin devamında görebileceksiniz. Tabi geçiş sürecinde para ve kağıt bilet, Akbil ile beraber kullanılmaya devam etmiştir. Tarih 2006’yı gösterdiğinde Akbil yeni bir özellik eklenir. Bu özellik insanların ulaşım konusundaki yükünü bir nebze azalmıştır.

Zamanında bazıları için çok gereksiz bir özellik olsa da, bazıları için yol harcamalarımda tasarruf sağlamıştır. Bu özellik 2006 senesinde aylık abonman olarak hizmete sunulmuştur. Bu cümlemizle aylık abonman ne zaman çıkmıştır? Sorusuna da cevap verdik. Akbil halen insanların çantalarını bir köşesinde bazılarının eski anılarında ve bazılarının da İstanbul hatırası diye sakladığı bir parça.

İstanbul Kartlar Ve Özellikleri ne zaman kullanılmaya başlandı?

Akbil’in kendi başarısını zamanla kanıtlamış bir oluşumdur. Otobüslerde kullanılan Akbilmatikler hakkında zamanla bir çok şaka yapıldı. Şoföre verilen ek ücret sorumluluğu ortadan kalkmıştır. Daha çok yoluyla ilgilenmeye başlayan şoför dikkatinin çoğunluğunu artık yola vermeye başlamıştır. Bu “iyi – kötü” yanları yazımızın devamında daha detaylı bulabilirsiniz.

Tarih 23 Mart 2009’u gösteriyor ve İstanbul kart adlı elektronik kart basılıp kullanılmaya başlanıyor. 2009 Yılında İstanbul Kart’ın çıkışından sonra Akbil tamamen ortadan kaldırılmamıştır. 2009 yılında hem Akbil hem de kart basılabilen yeni ismiyle İstanbul Kartmatikler eski cihazların yerini alıyor. Uzun bir süre boyunca bu sistem böyle devam etmiştir.

Istanbul-Kart-ne-zaman-kullanilmaya-baslandi

Akbil ne zaman kaldırıldı?

İstanbul Kart’ın çıkışıyla toplu taşıma araçlarında ki ücret alma teknolojisi gelişme kaydetti. Gününün teknolojisinde sadece bazı banka kartlarında kullanılan temassız ödeme sistemi toplu taşıma araçlarında aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Her eski teknoloji yerine daha yeni ve gelişmiş bir teknoloji geçtiği için, eskisi yok olmaya mahkum oluyor.

Z kuşağının daha tanışmasına zaman olmadan kaldırılan Akbil, bazılarının Akbil’i İstanbul Kart olarak tanımasına neden oldu. Z kulağından bahsetmişken günümüz Z kuşağının haricinde o zamanın Z kuşağı bile daha Akbil’i tanımadan, ortadan kalktı Akbil. Bir şey kaybettiler mi? Onu sadece Akbil’i zamanında kullananlar bilebilir.

Akbil Ekim 2014 tarihinde artık kullanılmayan bir teknoloji olarak sınıflandırıldı ve 1 Ocak 2015 tarihinde Akbil tamamen kaldırılarak yerine geçecek olan İstanbul Kartlar Ve Özellikleri, kalıcı ve tek geçerli kart olarak toplu taşıma sisteminin bir parçası olarak kullanılmaya devam etti.

İstanbul Kartlar Ve Özellikleri 1994-2021
İstanbul Kartlar Ve Özellikleri 1994-2021-2

Akbil ve İstanbul Kart’a geçilmesini artı ve eksi yönleri?

Artı Yönler

Eksi Yönler

 • Temassız Ödeme ve temaslı ödeme
 • Elden para vermek tamamen kalktı
 • Cepte taşınan bir aparat
 • Kaybolunca yenisini rahatlıkla çıkarılabilir
 • Abonman ve bakiye yükleme daha geldi
 • Tasarımsal olarak daha iyi bir tasarım
 • Elden para verme dönemi bitti
 • Hırsızlık gibi olaylar bitti
 • Şoförler daha çok yola odaklandılar
 • Muavinler işsiz kaldı
 • Başlangıç olarak çok büyük maliyet çıktı
 • Dolum noktası olmayınca otobüse binilemiyor
 • Bilet gişelerinde çalışanlar işsiz kaldı

İstanbul Kartlar Ve Özellikleri hakkında Bildiklerimizi sürekli ekleyerek güncelleyeceğiz. Güncellediğimizde ve yeni özellikler eklendiğinde bakmanız gerek yer, yine Değişik Adam.Com olacaktır…

Bu Konu İlginizi Çekti ise Bakınız: İstanbul Bir Sahne Projesi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?
Veya Bu Konuya Bakabilirsiniz: Bisiklet Metro Ve Metrobüs Saatleri 2021
Film Sitemizi Gördünüz Mü?
Değişik Adam Film – Türkiye’nin İlk YouTube Film Platformu
Mert Özdemir

Written by Değişik Adam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bisiklet Metro Saatleri

Bisiklet Metro Ve Metrobüs Saatleri 2021

Covid-19’a Karşı İğnesiz Aşı Nasıl Olunur?