in ,

Mezun Bir Mezunun Gözünden: Akademide Öğrencilerin Yaşadığı Zorluklar, Engeller ve Mobbing Üzerine

Mezun Bir Mezunun Gözünden: Akademide Öğrencilerin Yaşadığı Zorluklar, Engeller ve Mobbing Üzerine
Lisans ve doktora öğrencilerini lisansüstü eğitim sürecinde korkutan bazı zorluk ve engellerden söz edebiliriz.

Özellikle mobbingBu zorluklara örnek olarak ulaşım, danışmanlarla ilgili sorunlar, iş yükü, zaman yönetimi, yabancı dil, yeterlilik sınavları, kişisel yaşam ve akademik faaliyetler arasındaki denge sorunları, ulaşım, makale ve tez yazma sorunları sayılabilir.

Bir de işte çalışmak ve yüksek öğrenimine devam etmek zorunda olan bir grup insan var ki bu da akademik camianın işine geliyor. “iş ya da bilim” bir ikilemle karşı karşıya kalabilirler. Peki, öğrencilerin lisansüstü eğitim alma sürecinde karşılaştıkları problemler arasında öğrencilerin en çok zorluk yaşamasına neden olan problemler nelerdir? Gelin birlikte bir göz atalım.

Akademik personel, akademide ilerlemekte olan küçük çocuklar için büyük bir engeldir.

ders

üniversitelerde nepotizm Çeşitli akademik pozisyonlar olarak adlandırılan “eş, arkadaş, akraba” kadrolarının açılması durumuyla sık sık karşılaşıyoruz. Bu durum akademide fiilen çalışmış kişilerin eleman bulamamasına neden olmaktadır.

İşte akademideki personel sıkıntısı, Personel azlığı Dolayısıyla bu tür sorunların temelinde maalesef nepotizm gibi daha büyük bir sorun olduğunu görüyoruz.

Akademide son yıllarda yoğunlaşan yıldırma politikası: mobbing

mobbing

Maalesef lisansüstü öğrencilerin akademide karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri de “patronlardan, öğretmenlerden, liderlerden” gördükleri zorbalıktır. Ne yazık ki, bilim adamları arasındaki konumunun gücünü kullanarak, öğrenciler üzerinde farklı bir etkiye sahiptir. manipülasyon yapanlar olabilir.

Bu, bir tez veya yeterlilik dönemindeki bir yüksek lisans öğrencisi içindir. bir kabusa dönüştürebilir. Örneğin bazıları, unvanlarının gücünü kullanarak danışman veya öğretmen şeklinde bir engelle karşılaşabilir. tezini bitirmeden önce eğitimden ayrılabilir. Örneğin, bir danışmanın bir öğrencinin tezi tamamlamasını engellediği, kayıtsız davrandığı ve olumsuz bir tutum sergilediği durumlara ilişkin örnekler genellikle bilinmektedir.

Bunun yanında bir de mobbing şekli olarak değerlendirebileceğimiz emek hırsızlığı var.

Kağıt

Öğrencisine makale yazdıranlar hiçbir çaba göstermeseler de kendi adlarını yazarak yayınlarlar, ya da öğrencisine yazdırıp sadece adlarını yazarak yayınlatırlar. emek hırsızlığı Dikkat çeken örnekler…

Kurs sırasında öğrencileri kasıtlı olarak kurstan çıkaran kişilerin varlığı, akademideki konumlarını güçlendirmelerine ve yeni çalışanların işe alınmasını caydırmasına neden olabilir. Bu durum öğrencilerin ne yapacaklarını bilememelerine neden olmakta ve büyük bir sorun olabilmektedir. hayallerle, ideallerle ilerledikleri bu yolu terk etmeye zorlayabilir.

Yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen araştırmacılara yüklenen yükten bahsetmiyorum bile!

Doktora

araştırmacılar akademik hiyerarşide Alt tabakalarda görülürlerse, üstler tarafından haftanın 7 günü, günün 24 saati sınırları ihlal edilebilecek kişiler olarak görüleceklerdir. Örneğin, 50p sürekli araştırma görevlisi, yüksek lisans veya doktora derecesini tamamladıktan sonra çalışmaya devam edemez.

kısaca konuşmak gerekirse 50d tamamlandı Araştırma görevlisinin iş güvencesi yoktur. Bazı araştırma görevlileri ait oldukları bölümde yardımcı doçent iseler, görev tanımlarında resmi olarak yer almasalar dahi öğretmenden gelen tüm gereksiz taleplere uymak zorunda kalabilirler. Öyle ki, araştırma görevlilerinin iş güvencesi yoktur, danışmanların mahremiyet ve kişisel sorunları bir yana, üstleri tarafından verilen görevleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Koz olarak kullanılabilir

Özellikle öğrenciler, tezlerini yazma sürecinde danışmanlarını değiştirmek istediklerinde, danışmanları ile aralarındaki anlaşmazlıklara rağmen, danışmanları, kendi bölümündeki diğer profesörler veya öğretmenlerle iletişime geçmelerini ister. departman için kötü olabilir, Bu nedenle işlerini bile kaybedebilirler.

Okul

Tabii bunu da bilim çevrelerinde eklemekte fayda var. danışman değişikliği sorunu Bu sadece araştırma görevlisi olarak çalışan lisansüstü öğrenciler için değil, öğretmenlerin anlaşmazlıkları ve kibirli tavırları nedeniyle lisansüstü eğitimine devam eden tüm öğrenciler için büyük bir sorundur.

Kaynaklar: bir, 2, 3, dört

Source link

What do you think?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
YKS 2022 Sonuçları Açıklandı: Tercih Tarihleri ​​de Açıklandı!

YKS 2022 Sonuçları Açıklandı: Tercih Tarihleri ​​de Açıklandı!

Silindirin hacmi nasıl hesaplanır? Adım adım formüllerle anlattık