in ,

Size en uygun mesleği nasıl seçersiniz, nelere dikkat etmelisiniz? Adım adım anlattık!

Size en uygun mesleği nasıl seçersiniz, nelere dikkat etmelisiniz?  Adım adım anlattık!
Hala gençseniz ve önünüzde uzun yıllar varsa, o yılları nasıl bir işe harcamak istediğinize bu yaşta karar vermelisiniz. Çünkü iyi bir meslek seçersen hayatın boyunca çalışmak zorunda kalmazsın. Meslek seçerken nelere dikkat etmeli sorusunu inceleyelim ve bu konuda uzmanların verdiği tavsiyelere kulak verelim.

Lisede, üniversitede, üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanırken veya geçici bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Tüm bu dönemler geçecek ve sizler de tabi ki gerçek bir iş hayatına girmek zorunda kalacaksınız. İş gelir geçer ama senin işin kalıcıdır. Önemli olan kendinizi iyi tanımaktır. hayatınız boyunca keyif alacağınız doğru mesleği seçmektir. Meslek seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Ne yazık ki dünyanın farklı yerlerinde olduğu gibi ülkemizde de gençlerin meslek seçimine çoğu zaman aileler karar veriyor ve birçoğu hayatları boyunca sevilmeyen bir mesleğe sahip olmak zorunda kalıyor. Bu durumu değiştirin ve hiçbir şey için çok geç olmadığı bir zamanda mesleğinizi tanımlayın. Meslek seçerken nelere dikkat edilmeli Uzmanlar bu soruya çok önemli cevaplar veriyor.

Meslek seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Sizi ne yapmaktan mutlu ettiğini öğrenin:

mutlu işçi

Meslek seçerken dikkat edilmesi gereken bu ilk nokta tamamen sosyal ve ekonomik koşullar ne olursa olsun. değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü mutlu olduğunuz şey tamamen size özeldir. Öyle ki bazen en yakınınızdaki insanlara bile komik gelen şeyleri yapmak hayatınızın en keyifli anları olabilir.

Seni neyin mutlu edeceğini keşfetmek için biraz hayal kurman gerekiyor. Tüm duygularının akmasına izin ver. Belki de daha önce hiç karşılaşmadığınız şeyleri yapmaktan inanılmaz zevk alacaksınız. Bu nedenle kendinize sınır koymayın ve büyük düşünmeye çalışın. Tabii ki, size ilham veren konuları ve insanları dikkatlice inceleyebilirsiniz.

Rüyalarda kaybolmak ve seni neyin mutlu ettiğini keşfetmek Gerçek muadillerini bulun. Yapmaktan hoşlandığınız şeylerin tam bir iş karşılığı olmayabilir, ancak size sevdiğiniz şeyi yapma fırsatı veren işler vardır. Bu nedenle, ilk adım olarak hayalleri ve gerçekleri eşleştirmeye çalışmalısınız.

Ne kadar para kazanmak istediğinize karar verin:

başına

Gelelim meslek seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli adıma, para. eğer Ailenizden büyük bir mirasınız yoksa Meslek seçmenin temel nedeni para kazanmaktır. Bu nedenle meslek seçerken en azından gelecekte yapacağınız mesleğin ortalama olarak ne kadar kazandırdığını bilmelisiniz.

Bu konu biraz kafa karıştırıcı olabilir çünkü belirli meslekler dışında herkesin ne kadar kazandığını tam olarak bilemiyoruz. Seçmek istediğiniz işi yapan kişilerle yüz yüze veya çevrimiçi olarak bağlantı kurabilirsiniz. şüphesiz kimseye doğrudan ne kadar kazandıklarını sormayın ama mesleği hakkında genel bilgi alırken bu soruya sıkabilirsiniz.

Olaylardan biri yurt dışı bir boyutu var. Seçmek istediğiniz mesleğin çalışma alanı ülkemizde henüz yeterince gelişmemiş olabilir, dolayısıyla kazanılan para düşük olabilir. çünkü algını genişlet Ayrıca yurtdışındaki iş fırsatlarını da araştırmalısınız. Yorumlarınızı sadece Avrupa veya ABD ile sınırlamayın, dünya büyük.

Gerekli eğitim gereksinimlerini gözden geçirin:

Eğitim

Meslek seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de bu meslek için gerekli olan eğitim koşullarıdır. Eğitim önemlidir ve sıklıkla işinin ustası olsan bile İşverenler, uygun eğitimi aldığınızı görmezlerse sizi işten çıkarırlar. O yüzden konuya biraz daha yaklaşmanız gerekiyor.

Üniversite eğitimi birçok meslek için zorunludur. Bazı meslekler için üniversite bile yetmez. Dil eğitimi almanız, çeşitli yazılımlar ve ilgili konularda eğitim almanız, konferanslara katılmanız ve staj yapmanız gerekiyor. Tüm bunları kabul edip yola çıksanız bile, her eğitim sürecinin ne yazık ki oldukça pahalı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

İşkolik olmak isteyip istemediğinize karar verin:

Çalışkan

Bazı insanlar günde 20 saat çalıştıkları bir iş isterler, bazıları ise başım ağrımasın diye günde birkaç saat çalışmam gerektiğini söyler. Bu da meslek seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Yani bazı mesleklerde gerçek bir işkolik değilseniz Terfilerden ve kariyer ilerlemesinden bahsetmiyorum bile, mevcut işinizi sürdürmek biraz zor olabilir.

Aslında, bir işkolik olmak istemek ve sizi mutlu eden şeyi bulmak paraleldir. Seçtiğiniz meslekte günün büyük bir bölümünde çalışmaktan memnunsanız Mutlu bir işkolik olabilirsiniz. Ama başka türlü hayal edin. Bu nedenle meslek seçmeden önce çalışma saatlerini ve özel hayatınızı ne kadar feda etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Seyahat talebinizi düşünün:

iş gezisi

Elbette pek çok insan seyahat etmeyi sever ve çok seyahat edecekleri bir iş keyifli olabilir. Yine de İş gezilerinin tatil olmadığını unutmayın. Sabah başka bir şehirde, öğlen başka bir ülkede, akşam kendi evinizde seyahat planı olan birçok meslek var. Tatile çıkmadığınız sürece bu yolculuk temposu çoğu zaman son derece yorucu olabilir.

Bazı insanlar evleri olarak havaalanlarını, otogarları seçip istikrarsız bir hayatı tercih edebilir, ancak bunlardan biri olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Tatillerde de benzer bir sorun. Bazı işlerin izin günleri yoktur. İstediğiniz zaman çalışmak zorunda kalabilirsiniz veya işe telefonla gitmeniz gerekebilir. Önemsiz gibi görünen bu küçük detaylar yaşam kalitenizi doğrudan etkiler.

Mesleğin gelecekte ne kadar gelişebileceğini öğrenin:

yapay zeka

O kadar da değil, 20 yıl geriye gittiğimizde bugün içinde bulunduğunuz mesleklerin birçoğunun yok olduğunu görüyoruz. 100 yıl geriye gittiğimizde ise tamamen farklı bir tablo ortaya çıkıyor. çünkü öyle bir zamanda yaşıyoruz ki İnsanlığın şafağından beri yapılan tüm icatlardan daha fazlası 20. ve 21. yüzyıllarda yapılmıştır.

Tabii ki, geleceği kendi başınıza tahmin etmeniz biraz zor olabilir, ancak birçok uzman bunun üzerinde çalışıyor. Basit bir internet araması ile Bu konuyla ilgili birçok makale bulabilirsiniz. Kabul edelim, geçmişte saygın kabul edilen birçok meslek, önümüzdeki birkaç yıl içinde tamamen ortadan kalkabilir. Böyle bir risk almaya gerek yok.

Mesleğin ticari eşdeğerine bakın:

ön yargı

Gelin bu yazımızı biraz genişletelim ve hem iş hem de sosyal hayattaki karşılığına bakalım. Maalesef insanlar ön yargılı. Çok mutlu olduğun bir mesleğin olsa ve iyi olduğunu düşündüğün şeyden para kazansan bile çevrendekiler o işe nasıl bakacak? Yeni tanıştığınız birine işinizden bahsederseniz nasıl tepki verir? Evet bu kötü bir durum ama ne yazık ki kamusal hayatın böyle bir yanı var.

Mesleğinizin iş dünyasındaki karşılığı, geleceği ile ilgili benzer bir sorundur. Mesleğinize ihtiyaç var mı yoksa daha sonra ihtiyaç duyulacak mı? hangi kariyer fırsatları kaç şirkette çalışabilirsin, kendi şirketini kurabilir misin, asistan bulabilir misin ve daha bir çok soru, seçmek istediğin mesleğin iş dünyasındaki karşılığını görmelisin.

Henüz kariyer planı yapmamış olanlar için Meslek seçerken nelere dikkat edilmeli Sorusunu yanıtladık ve bu konuda uzmanların verdiği tavsiyelerden bahsettik. Yaşınız ne olursa olsun bu noktalara dikkat ederek yeni bir kariyer seçebilir ve ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlayarak hayaliniz için çalışabilirsiniz.

Source link

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Cyberpunk 2077, oyuncuları daha iyi hale getiriyor!

Cyberpunk 2077, oyuncuları daha iyi hale getiriyor!

Bir güvenlik açığı PlayStation 5'in çökmesine neden oldu

Bir güvenlik açığı PlayStation 5’in çökmesine neden oldu