in ,

Üniversitelerde not sisteminde A, B, C, D ve F varken neden E yok?

Üniversitelerde not sisteminde A, B, C, D ve F varken neden E yok?
Harf notları ile ilgili bu durum farklı ülkelerde ilkokuldan itibaren devam etse de ülkemizdeki üniversitelerde karşılaştığımız bu sistemde harf notları neden yok hiç merak ettiniz mi? Cevap müstehcen görünse de aslında çok basit.

Biraz düşünürsek harf notlarının İngilizce karşılıklarının kısaltması gibi düşünebiliriz. Eminim çoğumuz böyle düşünüyoruz. Aslında o kadar da kötü değil, F harfi Başarısızlık kelimesinin baş harfinden gelir. Peki “mükemmel” anlamına gelen “mükemmel” kelimesinin ilk harfi olarak neden E harfi kullanılmıyor?

Her bölgenin sistemi farklı olsa da genel mantık şu şekildedir: “mi”yi atlayın ve “fa”yı kırık bir nota olarak kendi başına bırakın. Çoğu okulda A, B, C ve D alırsanız geçersiniz, ancak bu harf notları her okulda ve bölgede farklı puanlara sahiptir. F harfiilçe ve okul fark etmeksizin aynı sonucu veriyor: Dersten kaldınız!

Zavallı E. her zaman dışlanmadı!

kutsal dağ

Bugününki gibi bir not değerlendirme modelini kullanan ilk okul, Massachusetts’te Mount Holyoke College adlı bir kadın kolejiydi. Bu okul aynı zamanda bir harf derecelendirme sistemi kullanıyor ve hatta 1887’de harf notları A’dan E’ye kadar değişiyordu.

A, B, C ve D geçme notlarıdır. O zamanlar mi, bozuk nota olarak kabul ediliyordu.. Bir süre sonra onlara F eklendi.

Yere düşene tekrar vurmak için E’nin yanına bir F eklendi mi?

sınıf e-mektup

İLE E harfi başarısızlığı sembolize eder.yanına neden F eklenmiş?

Bir öğrenci, genel performansı %75’in altındaysa F aldı; F harf notu eklenmeden önce başarı oranı en düşük olan not E idi. Okul, not değişimine bir geçer not daha ekleyerek öğrencilere esneklik sağlamak amacıyla F harfini sisteme eklemiştir. F eklendiğinde, E notu olan bir öğrencinin %75 ile %79 arasında olduğu belirlendi.

Bu derecelendirme sistemi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlaştığında, sezgisel olarak başarısızlığı temsil ettiği için ölçeği basitleştirmek için F harfi kullanıldı. E zamanla ortadan kayboldu.

Günümüzde kullanılan harf notları ve bunlara karşılık gelen notlar:

harf notları

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılan not sistemi daha sonra tüm dünyada kullanılmaya başlandı. Günümüzde puanlama sistemi bazı üniversiteler arasında farklılık gösterse de genel olarak iki harfli not sistemi temelli. Bu iki harfli puanlama sisteminin katsayısı da 4.0 ölçeğinde derecelendirilir. Notlar ve harf karşılıkları aşağıdaki gibidir:

  • AAA : 90-100
  • üniversite mezunu: 80-89
  • BB: 75-79
  • CB: 70-74
  • CC: 60-69
  • KOLOMBİYA BÖLGESİ: 50-59
  • DD: 40-49
  • FD: 30-39
  • FF: 0-29

Source link

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
EA Play ilk ay yüzde 80 indirimli!

EA Play ilk ay yüzde 80 indirimli!

Ebedi geometri sorusu: bir üçgenin alanı nasıl hesaplanır?

Ebedi geometri sorusu: bir üçgenin alanı nasıl hesaplanır?