Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

in ,

Xbox Series X özelliklerine sahip bir sistem toplarsak fiyatı ne olur?

Xbox Series X özelliklerine sahip bir sistem toplarsak fiyatı ne olur?

Xbox Series X özelliklerine sahip sistemler kurmak istediğimizde fiyat ve performans açısından iyi bir rakip oluşturabilir miyiz?

oyunOyuncular yıllardır konsol ve PC arasında geçiş yapıyorlar. Elbette imkanı olanlar ikisini de tercih edebilir. Ancak, oyun odaklı kullanıcılar genellikle sistemi kurma maliyetinin yarısına bir PlayStation veya Xbox satın almanın daha mantıklı olacağını varsaydılar.

Ancak konsola giren vergiler nedeniyle özellikle Türkiye'de bu günlerde pek cazip gelmeyebilir. Peki Xbox Series X özelliklerine sahip bir sistem toplamak maliyet ve performans açısından karlı olabilir mi?

Xbox Series X özelliklerine sahip bir sistem kurmanın maliyeti

2020 yılında Microsoft, Xbox Series X ve Xbox Series S olmak üzere 2 yeni konsolu tanıttı. Çıkışından kısa bir süre sonra fiyat düşürüldü ve Series X 7.499 TL'ye, Series S ise 4.899 TL'ye düştü. Ancak şu anda 17.499 TL ve 8.499 TL civarında bir fiyattan satılıyor. İthalatçı garantili ürünlerin fiyatı belirtilen fiyattan daha düşük olacaktır.

Ancak birçok kişi Xbox Series X özelliklerindeki sistemleri bir araya getirmenin daha mantıklı olabileceğini düşünüyor.Peki fiyat, performans ve satın alınabilirlik açısından çok yakın bir fiyat noktasında bir PC toplamak mümkün mü?


Xbox Series S özelliklerine sahip bir sistem toplarsak fiyatı ne olur?

Xbox Series S özelliklerine sahip bir sistem toplarsak fiyatı ne olur?

Sistemleri Xbox Series S özelliklerinde toplamak mantıklı mı? Bütçe Xbox konsolu yerine bir PC oluşturmaya çalıştık. Detaylar burada.

Başlamak için, cihazın özelliklerini göz önünde bulundurun. Xbox Series X, AMD Zen 2 8 çekirdekli mimariyi kullanan ve 3,8 GHz hızında çalışabilen bir işlemciyle geliyor. Kabaca bir tahmin yapacak olursak sisteme eklemek istediğimiz işlemcinin Ryzen 7 3700X veya daha yeni bir model olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Grafik kartına gelince, Microsoft, 12 TFLOP bilgi işlem gücüne sahip AMD RDNA 2 GPU'ları kullanıyor. Piyasaya sürüldüğü sırada NVIDIA'nın RTX 2080 modelinden daha güçlü olduğu iddia edildi. Ancak, hesaplama gücünü karşılaştırırken ve modern bir model almak istediğimizde, RTX 3060 ve üzeri kartları düşünebiliriz.

Xbox Series X sistem özellikleri

Depolama tarafında ise 2,4 GB/sn yazma hızı ve 4,8 GB/sn okuma hızı ile 1 TB NVMe SSD kullanılıyor. 16 GB GDDR6 bellek de mevcuttur. Ancak sistem tarafında sadece yeni tanıtılan DDR5 RAM'i kullanabiliyoruz. Ancak henüz yeterince yaygın olmadığını düşünürsek, uyumluluk ve detay sorunlarından kaçınmak için DDR4 de alınabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak kurduğumuz sistemin özelliklerini ve fiyatını görmek için aşağıdaki 2. sayfaya gidebilirsiniz.

REKLAM

Source link

What do you think?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
NVIDIA GeForce NOW oyun deneyimini artırıyor!

NVIDIA GeForce NOW oyun deneyimini artırıyor!

Bu hafta şaşırttı!  Türkiye'nin en çok satan oyunları

Bu hafta şaşırttı! Türkiye’nin en çok satan oyunları

Back to Top
close

Ad Blocker Detected!

How to disable? Refresh

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Close