in ,

Basit görünmesine rağmen Einstein’ı bile şaşırtan bu mantıklı soruyu anlayabiliyor musunuz?

Basit görünmesine rağmen Einstein'ı bile şaşırtan bu mantıklı soruyu anlayabiliyor musunuz?
Fizik Enstitüsü müdürünün sorduğu soruya cevap vermeye hazır mısınız? Max Planck Max Wertheimer Einstein ünlü fizikçiyi kim şok etti? Hemen uyarıyoruz; sorusunun cevabı akla gelen ilk cevap olmayabilir.

Aslında okul sıralarında karar vermeyi pek sevmiyoruz. bazı matematik soruları Karar vermek çok eğlenceli. Özellikle sizi mantıkla tanıştıracak ve düşünmeye teşvik edecek soru çözme aşaması hem eğitici hem de eğlenceli olabilir.

İşte o sorulardan biriyle daha karşınızdayız. Üstelik bugün soracağımız soru dünyanın en ünlü bilim adamlarına ait. Albert EinsteinBu soru onun bile kafasını karıştırdı. Einstein’ın yakın arkadaşı Max Wertheimer’den gelen bir mektuptaki bir soruya: ünlü fizikçi İlk başta zordu, konuyu anlayana kadar yanlış düşünmesine neden oldu. Öyleyse bu konuya daha yakından bakalım.

1 tepe ve o yokuşu tırmanan eski bir araba ile ilgili soru:

Soru

Eve eski bir arabayla gitmek istiyorsunuz. Ama yolunun önünde bir tepe var. Bu tepeye çıkmak için 1 km, aşağı inmek için 1 km yol kat etmeniz gerekiyor. Araba çünkü o yaşlı 15 km/saate kadar hızlara ulaşabilir. İniş sırasında daha hızlı hareket edebilir. Soru: Arabanın 2 km’lik bir yoldaki ortalama hızının 30 km/saat olması için yokuş aşağı hangi hızla gitmesi gerekir?

Cevabı düşünmeniz için size zaman verelim.

Cevabı 45 bulanlardan mısınız? Ne yazık ki, cevap bu değil.

Einstein gibi bir fizikçiyi bile zorlayan bir soruydu bu.

gerçekçi olalım Bir cevap bulmak çok mantıklı görünse bile 45 Ve eğer cevap buysa, Einstein’ın bunu aklından çıkararak yapmasını beklerdik. Bu soru sorulduğunda fizik alanında Nobel ödüllü bilim insanı Einstein eline bir kalem ve kağıt alarak soruyu çözmeye çalıştı. Daha sonra arkadaşına ilk başta yanlış düşündüğünü itiraf etti. Bu durumda Einstein’ın bile kafası karıştı Gelin bu sorunun cevabına biraz daha yakından bakalım.

Sorunun cevabı nedir? (Ya da var diyebiliriz.)

Çoğumuz 15 ile 45’i toplayıp 60’ı 2’ye böldüğümüz için 30’u buluyoruz ve cevap olarak 45 verdik. 30 km yol alacağı süreyi hesaplamak gerekiyor.

Sonuçta bizim arabamız 2 kilometrelik bir yolda belli bir süre geçirecek. Bunu 2/30 olarak hesaplayabiliriz yani 1/15. Bunu 1 saate böldüğümüzde 60/15 üzerinden 4 dakika elde ederiz. Yani bir araba ortalama 30 km/s hızla giderken 2 km’lik bir yolu 4 dakikada kat etmesi gerekiyor.

İşlerin karmaşıklaşmaya başladığı yer burasıdır.

Araba

Bir arabanın 2 km’lik bir mesafeyi ortalama 30 km/s hızla 4 dakikada gidebildiğini gördük. Bize sağlanan gerçek bilgiler, 15 km hızla 1 km mesafe yürümek zorunda kaldı. Bunun için yukarıdakine benzer bir hesaplama yapmamız gerekiyor.

1/15’i 1 saate böldüğümüzde yine onu görürüz. 4 dakikalık bir süre olduğunu görüyoruz. Yani bu eski yavaş araba 4 dakikada 15 km/s hızla 1 km yol alabiliyor. Yani sorunun gerçekten bir cevabı yok. Çünkü soru yanlış. Ne de olsa yokuş aşağı inmek için yeterli zaman yok.

Peki bu mantıken yanıltıcı soruyu nasıl buldunuz? “Bir sorun olduğunu fark ettin mi?” en başından mı yoksa bizim gibi 45’i ilk bulanlardan mısınız? Yorumlarda buluşalım.

Source link

What do you think?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Risk Sempozyumu Optimum Club ile başlıyor: riskler hakkında konuşmaya hazır mısınız?

Risk Sempozyumu Optimum Club ile başlıyor: riskler hakkında konuşmaya hazır mısınız?

Bu yıl 10.'su düzenlenecek Bosphorus Brand Summit başlıyor

Bu yıl 10.’su düzenlenecek Bosphorus Brand Summit başlıyor