in ,

Forum, panel, açık oturum, tartışma gibi ne tür toplantılar vardır ve özellikleri nelerdir?

Forum, panel, açık oturum, tartışma gibi ne tür toplantılar vardır ve özellikleri nelerdir?
Herkesin aynı düşündüğü, ilerleme sağlanamadığı bir ortamda kör ve sağır selamlaşır. Farklı şeyler düşünmek ve fikirleri tartışmak gelişmenin yolunu açar. Ama aynı zamanda türleri ve bazı tartışma kuralları da vardır. Forum, panel, açık oturum, münazara, sempozyum gibi en yaygın toplantı/tartışma türlerine ve özelliklerine bir göz atalım.

Bu bir kavga değil, ama tartışmak güzeldi. Diğer kişinin sizinkinden farklı düşüncelerini duyar, bu düşüncelerin nedenlerini öğrenir ve düşüncelerinizi iletirsiniz. Genellikle amaç kimsenin kazanması değil, bir konu hakkında farklı görüşleri ortaya çıkarmaktır. Ayrıca forum, panel, panel tartışması, münazara, sempozyum gibi tartışma türleri de mevcuttur. Bu, tam da bu nedenle yapılır ve yalnızca katılımcıları değil, halkı da eğitmeyi amaçlar.

Forum, panel tartışması, panel tartışması, münazara, sempozyum gibi tartışma türlerini okul edebiyatı dersinden hatırlarsınız. Rekabetçi iseniz, tartışmaya katılmış bile olabilirsiniz. Bu iyi, ancak tüm bu tür argümanları yan yana gördüğünüzde, bunları birbirinden ayırmak biraz zor olabilir. Gelin Forum, panel, açık oturum, tartışma, sempozyum nedir, özellikleri nelerdir? En sık sorulan sorulara daha yakından bakalım.

Toplantı türleri ve özellikleri:

Forum

Forum

Forum nedir?

Forum, farklı görüşlere sahip katılımcıların farklı bir kitleye hitap ettiği bir tartışma türüdür. Foruma bir başkan başkanlık eder. Tartışma konuları genellikle toplumla yakından ilgili önemli konulardır. Başkanlara konunun açıklanmasıyla başlayan forum, katılımcıların konuşmaları ve dinleyicilerden gelen sorularla devam ediyor.

Forum ne yapar?

Forum aslında toplu tartışma türlerinden biri olarak kabul edilmez. Çünkü bu, belirli fikirlerin belirli kişiler tarafından savunulduğu bir tartışma değil. forumun amacı birçok dinleyicinin fikirlerini farklı bakış açılarıyla sunmak. konunun uzmanlarına sorular sorun ve farklı görüşleri ortaya çıkarın. Bu nedenle forum üyeleri alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Forum özellikleri:

Bir forumun amacı, diğer birçok tartışma türü gibi, tartışılan tartışmayı bitirmek değildir; tartışılan konu hakkında, belki daha önce hiç bahsedilmemiştir düşünceleri ortaya çıkarmak. Forumda katılımcılar ve dinleyiciler birbirlerine rakip bir takımın taraftarı gibi davranmıyor, nezaket ön planda.

İzleyiciler tarafından forum katılımcılarına sorulan sorular kişisel nitelikte değildir. Tüm dikkat foruma odaklanmalıdır. Forumlar genellikle sohbet havasındadır. Çünkü istenen fikir kazanmak değil, kazanan ve kaybeden gibi kavramlardan uzak bir tartışma ortamı yaratmaktır.

Panel

panel

panel nedir?

Paneli bir forum gibi düşünebilirsiniz, aralarındaki tek ve en önemli fark, o an veya anda izleyicinin panelde olmasıdır. Panelden sonra soru kabul edilmeyecektir. Panelde 3 ila 6 hoparlör bulunacaktır. Konuşmacılar, başkanın kontrolünde 10-15 dakika konuşarak düşüncelerini aktarırlar. Panelden sonra kısa bir forum düzenleyebilir ve izleyicilere sorular sorabilirsiniz.

Panel ne işe yarar?

Tıpkı forum gibi, panel de belirli bir sonuca vararak tartışmanın kazananını veya kaybedenini belirlemeyi amaçlamaz. Panelde bulunan tüm konuşmacılar Bunlar, bu konu hakkında farklı görüşleri olan insanlar. Konuşmacıların her biri kendi düşünceleriyle tartışmaya katılır ve hem konuşmacılara hem de dinleyicilere daha önce düşünmemiş olabilecekleri bir bakış açısı sunmaya çalışır.

Panel Özellikleri:

Panelin en önemli özelliği konuşmacıların aynı anda konuşması, sırayla konuşması ve verilen konudan sapmazlar. Bütün bunları gerçekleştirmek panel başkanının görevidir. Bu nedenle böyle bir panel yapılacaksa panele tartışma kültürünü bilen ve panelin konusunu anlayan biri başkanlık etmelidir.

Açık oturum

açık oturum

Açık oturum nedir?

Hangi TV kanalını açarsak açalım, panel tartışması en yaygın tartışma türlerinden biridir. 3 ila 5 konuşmacıdan oluşan bir açık oturum, bir dinleyici veya Seyircisiz bir stüdyoda gerçekleştirilebilir ve televizyon veya radyoda yayınlanabilir. Konuşmacılar birden çok kez söz alabilir ve tartışmalar çok daha hararetli olabilir.

Açık oturum nedir?

Panel tartışması, diğer herhangi bir tartışma türü gibi, sonunda kazananın olmadığı bir tartışma türüdür. Açık toplantının amacı farklı görüşlere sahip insanlar belirli konularda düşüncelerini ifade etmek. Panel oturumlarında tartışılan konular çok daha geniş olabileceğinden, izleyici üzerindeki etkisi çok farklı olabilir.

Açık oturumun özellikleri:

Açık oturuma farklı görüşlerle katılan konuşmacılar, önceden belirlenmiş bir konu hakkında düşüncelerini ifade ederler. Amaç bu konunun çeşitli yönlerinden bahsetmek değil, Bu, konuya farklı açılardan bir yaklaşımdır. Diğer tartışma türlerinin aksine tartışmalar çok daha hararetli olabilir ama nezaket her zaman ön planda olmalıdır. Collegium Başkanı konuşmaların süresini ve sırasını belirler. Başkan her zaman tarafsız olmalı ve tüm katılımcıların eşit haklara sahip olduğunu hatırlamalıdır.

Tartışma

tartışma

Tartışma nedir?

Münazara, genellikle farklı okullardan öğrencilerin tartışma kültürünü geliştirmek için yapılan bir tartışma türüdür. Tartışmada bir tez ve bir antitez vardır. ve iki grup onları birbirinden korur. Diğer tartışma türlerinden farklı olarak, tartışmaların bir kazananı vardır. Tartışmayı kazanan grup, fikrini en iyi savunan gruptur.

Tartışmaya ne iyi gelir?

Diğer tartışma türlerinden farklı olarak, bir tartışmanın amacı halkı eğitmek değildir. Tartışmanın amacı öğrencilere tartışma kültürünü öğretmek ve eleştirel bir bakış açısı edinin. Bir yarışma olsa bile, konuşmacılar birbirlerine karşı takımların taraftarları gibi davranmazlar. Karşı tarafı dinlemek ve söylediklerini analiz etmek ve kendi argümanlarınızla hatalarını ortaya çıkarmak önemlidir.

Tartışma Özellikleri:

Tartışmada bir jüri var. Jüri konuşmacıları değerlendirir ve sonunda kazananı belirler. Münazara, 1 ila 4 kişilik iki grup içerir. Her grubun bir başkanı vardır. Tartışma, başkanların grupları ve savunacakları konuları tanıtmasıyla başlar. Bu tanıtımdan sonra gruplar kendi aralarında bir toplantı yaparlar. Toplantının sonunda grubun bir temsilcisi söz alır ve savunmasını yapar.

sempozyum

sempozyum

Sempozyum nedir?

Bilgi tatili olarak da bilinen sempozyum aslında bir tartışma değil, çünkü panel, forum gibi tartışma türlerine benzer bir yapıya sahiptir. Bu bağlamda değerlendirilebilir. Sempozyum, belirli bir konuda, bazen birkaç gün süren bir dizi sunumdur. Sempozyumlarda çoğu zaman akademik konular tartışılır.

Sempozyum ne hakkında?

Sempozyumların temel amacı kamuoyunu bilgilendirmek değil, alanında uzman kişiler yetiştirmektir. yeni gelişmelerden haberdar olmak ve farklı görüşler hakkında konuşun. Sempozyumların dinleyicileri ağırlıklı olarak farklı günlerde konuşacak olan katılımcılardan oluşmaktadır.

Sempozyum özellikleri:

Sempozyumun özellikleri etkinliğe göre değişir ancak elbette bazı temel kurallar vardır. Sempozyumda o gün yapılacak konuşmalara oturum denir. Başkan, konuşmacıları ve konuyu tanıtarak oturuma başlar. Oturum 3 ila 6 katılımcı arasında olabilir. Görüşme süresi 30 dakikayı geçmemelidir. Sempozyumlarda tartışma değil, farklı açılardan tartışılan bir konu vardır.

En yaygın tartışma türlerinden biri. Forum, panel, açık oturum, tartışma, sempozyum nedir, özellikleri nelerdir? Konuyla ilgili bilmeniz gereken detayları sıkça sorulan soruları cevaplayarak sizler için derledik. Bu tür tartışmalar hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

Source link

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Eğer Bu Genel Kültür Sorularının Tamamını Yapabiliyorsan Toplumun %95'inden Daha Kültürlüsün Demektir

Eğer Bu Genel Kültür Sorularının Tamamını Yapabiliyorsan Toplumun %95’inden Daha Kültürlüsün Demektir

YKS 2022 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı, Sosyal Medya Yıkıldı: İşte Tepki

YKS 2022 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı, Sosyal Medya Yıkıldı: İşte Tepki