Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

in ,

2023’te ne daha mantıklı? Xbox Series X, Masaüstü Bilgisayara Karşı!

2023'te ne daha mantıklı?  Xbox Series X, Masaüstü Bilgisayara Karşı!

Xbox Series X özelliklerine sahip sistemler kurmak istediğimizde fiyat ve performans açısından iyi bir rakip yaratabilir miyiz?

oyunOyuncular yıllardır konsol ve PC arasında geçiş yapıyor. Her ikisini de seçebilir. Ancak oyun odaklı kullanıcılar genellikle sistem kurma maliyetinin yarısına PlayStation veya Xbox almanın daha mantıklı olacağını varsaydılar.

Ancak 2023'te Türkiye'de konsolu vuracak vergiler nedeniyle bu pek cazip gelmeyebilir. Çünkü neredeyse bilgisayarların eşdeğeri haline geldi. Peki Xbox Series X özelliklerine sahip bir sistem toplamak maliyet ve performans açısından karlı olabilir mi?

Xbox Series X özelliklerine sahip bir sistem oluşturmanın maliyeti

2020 yılında Microsoft, Xbox Series X ve Xbox Series S olmak üzere 2 yeni konsol tanıttı. Çıkışından kısa bir süre sonra fiyat düştü ve Series X 7.499 TL'ye, Series S ise 4.899 TL'ye düştü. Ancak şu anda 18k TL ve 8k TL'den satışta. İthalatçı garantili ürünlerin fiyatı beyan edilenden bile daha düşük.

Bu nedenle pek çok kişi Xbox Series X'in özelliklerinde sistem toplamanın daha mantıklı olabileceğine inanıyor. Peki fiyat, performans ve uygun fiyat açısından çok yakın bir fiyata bilgisayar toplamak mümkün mü?


PlayStation 5 satışları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı!

PlayStation 5 satışları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı!

PlayStation 5'i satmaya ne dersiniz? Son araştırmalar, PS5'in şimdiye kadarki en iyi çeyreğini yaşadığını gösteriyor.

Başlamak için, cihazın özelliklerini göz önünde bulundurun. Xbox Series X, AMD Zen 2 8 çekirdekli mimariyi kullanan ve 3.8 GHz hızında çalışabilen bir işlemci ile geliyor. Kabaca bir tahmin yapacak olursak sisteme eklemek istediğimiz işlemcinin Ryzen 7 3700X veya daha yeni bir model olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Grafik kartına gelince, Microsoft, 12 TFLOP bilgi işlem gücüne sahip AMD RDNA 2 GPU'ları kullanıyor. Piyasaya sürüldüğü sırada NVIDIA'nın RTX 2080 modelinden daha güçlü olduğu iddia ediliyordu. Ancak işlem gücü olarak kıyasladığımızda ve modern bir model almak istediğimizde RTX 3060 ve üzeri kartları değerlendirebiliriz.

Xbox Series X sistem özellikleri

Depolama tarafında ise 2,4 GB/s yazma hızı ve 4,8 GB/s okuma hızına sahip 1 TB NVMe SSD kullanılıyor. 16 GB GDDR6 bellek de mevcuttur. Fakat sistem tarafında sadece yeni tanıtılan DDR5 RAM'i kullanabiliyoruz. Ancak henüz yeterince yaygın olmadığını düşünürsek uyumluluk ve detay sorunları yaşamamak için DDR4 de alınabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak kurduğumuz sistemin özelliklerini ve fiyatını görmek için aşağıdaki 2. sayfaya gidebilirsiniz.

REKLAM

Source link

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Last of Us Part I ezildi, geliştirici özür diledi!

Last of Us Part I ezildi, geliştirici özür diledi!

Resident Evil 4 Remake Steam'de!

Resident Evil 4 Remake Steam’de!

Back to Top

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Close