in ,

Türk üniversitelerinde öğrenci başına düşen kitap sayısı açıklandı: Tablo cazip değil

Türk üniversitelerinde öğrenci başına düşen kitap sayısı açıklandı: Tablo cazip değil
Türk üniversitelerinde öğrenci başına düşen kitap sayısını gösteren bir rapor yayınlandı. Rapor, üniversitelerin resmen kitap açısından “fakir” olduğunu gösterdi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 193 üniversitenin 2020 verilerini değerlendirdi. “Genel Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu 2021” Araştırmanın sonuçları paylaşıldı. 193 üniversiteden Eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme, proje ve yayınlar, uluslararasılaşma, topluma hizmet ve sosyal sorumluluk açısından bakılan rapor, Türkiye’de yükseköğretimin olduğunu gösteriyor. üzücü durum tekrar açıldı.

Araştırmaya göre üniversitelerde öğrenci başına ortalama basılı kitap sayısı sekiz Öğrenci başına 10 ve daha fazla basılı kitabı olan üniversite sayısı sadece on ortaya çıktı. 4 üniversitede öğrenci başına düşen kitap sayısı ise ‘0’ beyan edildi.

4 üniversitede öğrenci başına bir basılı kitap bile yok.

kitap

Araştırma sonucunda 193 üniversite arasında öğrenci başına 10’dan fazla basılı kitap düşen devlet üniversitelerinin sayısı ortaya çıktı. 17çekirdek üniversite sayısı ise on beş ortaya çıktı. 4 üniversitede öğrenci başına birden fazla kitap düştüğünü belirten raporda, öğrenci sayısına göre en çok basılı kitap bulunan üç üniversitenin Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi olduğu belirtiliyor.

Bu verilere benzer şekilde üniversitelerde öğrenci başına düşen ortalama elektronik yayın sayısı 55 rapor edildi.

Kitap

Ayrıca üniversiteler, araştırma ve geliştirme, proje ve yayınlar açısından incelenmiştir. Buna göre ulusal hakemli dergilerdeki ortalama yayın sayısı 198öğretmen başına ortalama yayın sayısı. 0.20 beyan edildi. Kurumlara yönelik yayınları 500 ve üzeri olan üniversitelerin sayısı ise sadece 16 kaydedildi.

2016-2020 döneminde sadece 500’den fazla yayını olan üniversite sayısı ve ilk %10’da yer aldı on Yayını olmayan üniversitelerin sayısının da belirtildiği raporda, sekiz kaydedildi. Buna göre en çok atıf alan ilk üç üniversite Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi oldu.

İlk 500’de sadece 6 üniversite

Kitap

THE, QS ve ARWU gibi uluslararası sıralama kuruluşlarından da verilerin paylaşıldığı raporda, Türk üniversiteleri sadece 6derecelendirme kuruluşlarının listelerinde ilk 500girebileceği bildirildi.

İşte ilk 500’e girmeyi başaran üniversiteler:

  • Çankaya Üniversitesi
  • Sabanchi Üniversitesi
  • Hacettepe Üniversitesi
  • Bilkent Üniversitesi
  • Koç Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi.

Source link

What do you think?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
PS Store Yaz Ortası İndirimleri

PlayStation Store’da bir indirim dalgası! İşte öne çıkanlar

Oyuncular üzgün: Gamescom E3'ten sonra patladı!

Oyuncular üzgün: Gamescom E3’ten sonra patladı!