in ,

Türkiye’de Öğretmenler Günü neden 5 Ekim’de kutlanıyor Türkiye’de 24 Kasım’da mı kutlanıyor?

Türkiye'de Öğretmenler Günü neden 5 Ekim'de kutlanıyor Türkiye'de 24 Kasım'da mı kutlanıyor?
Öğretmenler Günü tüm dünyada kutlanan bir bayramdır. Peki 24 Kasım’daki bu özel günü neden dünyanın çoğu ülkesinden farklı kutlayabiliriz?

Bildiğiniz gibi Öğretmenler Günü, öğretim faaliyetlerinde bulunanların onuruna çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir tatildir. sahibiz 24 Kasım 1994 yılından beri her yıl birçok ülkede kutlanmaktadır. 5 Ekim Ünlü.

Çünkü 1966 yılında Paris’te düzenlenen “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Hükümetlerarası Özel Konferans” 5 Ekim’de sona erdi. UNESCO Bu, ILO’nun “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”nın oybirliğiyle kabul edilmesinin yıl dönümüdür. Peki ülkemizi farklı kılan nedir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün okul müdürü olduğu 24 Kasım’ı Kenan Evren Öğretmenler Günü ilan etti.

Öğretmenler günü neden 24 Kasım?

Atatürk Yılı ilan edilen 1981 yılında, 12 Eylül Askeri Yönetim Bu uygulama başlatıldı Bu darbeden bir yıl sonra açıklandı. 24 Kasım’ı Öğretmenler Günü ilan eden dönemin Genel Başkanı Genelkurmay Başkanı. Kenan Evren24 Kasım tarihli ilk kutlamada öğretmenlere seslendi: “Değerli öğretmenler, 24 Mayıs sadece Öğretmenler Günü olarak değil, aynı zamanda en büyük öğretmen olan Atatürk’ün ideallerini gerçekleştirme günü olarak da kutlanacaktır. Ayrıca yarının Türk evlatlarının birlik içinde yetiştirileceğine de yemin günüdür. , Atatürk’ün talip olduğu birlik ve bütünlüğe. Bu bağlamda hepinize mutlu ve aydınlık bir gelecek diliyor, sevgilerimi sunuyorum.”

24 Kasım 1928 Türkiye Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmeni” olarak kabul edildiği gündür.

ulusal okul

Bakanlar Kurulu’ndan Mustafa Kemal Atatürk’e “Ulusal Okullar Müdürü” Unvanını 11 Kasım 1928’de yapılan bir toplantıda verdi ve bu unvan 24 Kasım’da Mektep-i Mektep Nizamnamesi’nin yayımlanmasıyla resmiyet kazandı.

1981 yılında Atatürk’ün doğumunun 100. yılında, “Başöğretmen” olarak atanmasının yıl dönümünün Öğretmenler Günü olarak ülke genelinde kutlanması kararlaştırılmıştır.

atatürk 24 kasım

26 Şubat 1981 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. “Öğretmenler Günü kutlamalarına ilişkin Yönetmelik” Öğretmenler Günü’nün amaçları, kutlama kurullarının görev, yetki ve sorumlulukları ve günü kutlama esasları belirlenir.

Kültürel ve tarihi özelliklerine göre okul tatilleri farklı ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlendi. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) 28 Şubat her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Avustralya’da Ekim ayının son Cuma günü, Çek Cumhuriyeti’nde 28 Mart’ta, Hindistan’da 5 Eylül’de, İran’da 2 Mayıs’ta, Malezya’da 16 Mayıs’ta, Peru’da 6 Temmuz’da, Slovakya’da 28 Mart’ta kutlanır.

Source link

Written by Değişik Adam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkçeden yabancı dile çevrilen kelimeler: sadece yemek isimleri değil

Türkçeden yabancı dile çevrilen kelimeler: sadece yemek isimleri değil

the witcher 3

CD Projekt Red’den bir skandal daha!