in ,

Üniversite Öğrencileri Akademik Başarıyı Değerlendirirken Cinsiyet Ayrımcılığını ‘Fark Ediyor’

Üniversite Öğrencileri Akademik Başarıyı Değerlendirirken Cinsiyet Ayrımcılığını 'Fark Ediyor'
Bilim adamları, öğretmenlerin çalışmalarını değerlendirirken üniversite öğrencilerinin cinsiyete dayalı ayrımcılığını ortaya koydu. Buna göre öğrenciler, öğretmen sayısının az olduğu cinsiyet grubuna düşük puan vermektedir.

Birçok üniversite, öğrencilere dönem veya yıl sonunda öğrenim ücreti sunar. Öğretmenlerin çalışmalarının değerlendirilmesi Derslerin nasıl çalıştığından materyallerin nasıl kullanıldığına kadar pek çok konuyu kapsayan anketler düzenler. Burada, öğrencilerin değerlendirme yaparken neleri dikkate aldığına dair bazı ilginç bilgiler sunan konuyla ilgili bir çalışma var.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Cincinnati Üniversitesi, Boulder’daki Colorado Üniversitesi ve Clemson Üniversitesi’nden üç araştırmacı öğretmen adaylarını değerlendirdi. Cinsiyet ayrımcılığı yaptığını gösterdi. Sonuçlar, Ulusal Bilimler Akademisi Tutanaklarıaylık.

Daha az sahip olan cinsiyet grubuna öğrenciler daha düşük puanlar vermektedir.

Daha önce yapılan çalışmaların ırk, cinsiyet, çekicilik gibi koşulların öğrenci notlarını etkilediğini ve bu nedenle çok sağlıklı sonuçlar vermediğini belirtmek gerekir. Mevcut araştırma, sonuçları çarpıtabilecek başka bir faktöre işaret ediyor. Buna göre öğrenciler akademisyenlerin cinsiyet egemenliğine göre bir değerlendirme yapar.

Bir örnek alalım. Araştırmacılar, bölüm öğretmenleri çoğunluğu kadın ise öğrenciler erkek öğretmenlerden daha düşük puan almaktadır. onu buldu. Bölüm çalışanlarının çoğunluğunun erkek olması durumunda kadın öğretmenlerin daha düşük puan aldığı da gözlenmiştir.

Sonuçlar, Clemson Üniversitesi’nde 4.700 ders veren akademisyenlere yöneliktir. 100.000’den fazla öğrenci yorumu analizle elde edilir.

Kurumlarda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bu önyargıyı önleyebilir.

Bu önyargıları öğrenmek için bir deney de yapıldı. Üniversite dışı bir bölüm için yapılan bir deneyde sahte web sitesi oluşturuldu. Sitede çeşitli alanlardaki profesörlerin cinsiyetleri ve fotoğrafları yer aldı ve öğrencilerden bu akademisyenleri derecelendirmeleri istendi.

Toplanan veriler analiz edildiğinde benzer sonuçlar elde edilmiştir. Öğrenciler cinsiyet açısından azınlıkta olan öğretmenlere atanmaktadır. yine düşük puanlar verilmiş. Sayılar eşitlendiğinde fark azaldı.

Bilim adamları bu önyargının neden oluştuğunu araştırmadılar. Ancak açıklamalarda kurumlarda cinsiyet eşitliğinin sağlanması Bu tür önyargılardan kaçınılabileceği vurgulandı.

Source link

What do you think?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu 7 Şubat'ta başlıyor.

İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu 7 Şubat’ta başlıyor.

Genel kültür testi: Bilmeyenler en az %50 toplum içine çıkmamalı!

Genel kültür testi: Bilmeyenler en az %50 toplum içine çıkmamalı!