in ,

8 Türk genci, insanlığın geleceğini belirleyecek projeleriyle “100 Rise Global” listesine girdi: 1 milyar dolarlık fondan pay alacaklar

8 Türk genci, insanlığın geleceğini belirleyecek projeleriyle "100 Rise Global" listesine girdi: 1 milyar dolarlık fondan pay alacaklar
Schmidt Futures and Rhodes Foundation tarafından dünyanın dört bir yanından gelecek vadeden gençler için seçilen 100 Rise Global listesinde sekiz Türk genci yer aldı.

“Dünya çapında 15-17 yaş arası 100 genç tespit edildi ve bu gençlere yaşamları boyunca insanlığa hizmet için destek sağlandı ve toplam 1 milyar dolar ayrıldı”100 küresel yükselişBu yılki listenin kazananları açıklandı. Bu yıl Schmidt Futures and Rhodes Foundation tarafından belirlenen gençler arasında 8 Türk ismi da gerçekleşti.

170 ülkeden gençlerin sunduğu listede, okuryazarlığı desteklemek ve biyoinformatik yoluyla Alzheimer ilaçlarının etkilerini tahmin etmek, anemiyle savaşan sürdürülebilir çiğnenebilir vitaminler geliştirmek ve toplulukları önyargı konusunda eğitmek için çabalayan gençler yer alıyor. ruh sağlığına karşı. Türk isimler ve projeler listelendi aşağıdaki gibi bölünür:

Ömür boyu burslu ve uluslararası arenada destek olma fırsatına sahip Türk gençleri:

100 küresel yükseliş

  • Adanur Nas (Diyarbakır): Adanur, işitme engelli öğrenciler için önemli cümlelerin konuşulduğu bir web sitesi ve uygulama geliştirdi. Ayrıca bir kitapçık hazırladı, okulunda konferanslar verdi ve işitme engelli çocuklara robotik dersleri verdi.
  • Dila Öner (İstanbul): Dila, görme engelli öğrenciler için ücretsiz sesli kitap sitesi geliştirdi ve kitap kulübü kurdu.
  • Efe Sakarya (Diyarbakır): Efe, yosun sistemi ve hidrojen sülfürün neden olduğu toksisite seviyesini ölçmek ve azaltmak için bir cihaz geliştirdi.
  • Elif Naz Yılmaz (İstanbul): Elif, azınlık gruplarına ruh sağlığının önemi konusunda ücretsiz atölyeler sağlayan Heartbreak Movement’ı kurdu ve fon toplamak için NFT’yi başlattı.
  • Emrulla Doruhan Çakır (İstanbul): Emrulla, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların planlama becerilerini geliştirmeleri için BDT tabanlı bir rol yapma oyunu geliştirdi.
  • İdil Doğa Türkmen (Mersin): İdil, gelecek Uzay Araştırmasının önünü açmak için bir elektromıknatıs ve ayın yerçekimini kullanarak uzay enkazını toplamak için bir yöntem geliştirdi.
  • Lütfi Heysim Kızıloğlu (İstanbul): Lütfü, çocuklara doğa sevgisini aşılamak ve sağlığı destekleyecek daha doğal alanlar yaratmak için şehirleri birbirine bağlayan bir uygulama geliştirdi.
  • Zeynep İpek Kayalı (İstanbul): İpek, zihinsel sağlık sorunları olan gençlerin değişimin hayatımızın doğal bir parçası olduğunu anlamalarına yardımcı olan kısa bir hikaye ve illüstrasyonlar olan Sürekli Değişen Ağaç’ı yarattı.

Geçen yıl 100 Rise Global listesine sadece 3 Türk genci girdi. Rise Global kazananları, başkalarının yararına çalışırken hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için ihtiyaç temelli burslar, koçluk, kariyer fırsatları, gelecekteki girişimleri için para toplama fırsatları, teknoloji paketleri ve daha fazlasını alacak.

Source link

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Steam indirimleri işe yaradı!  en çok satan oyunlar

Steam indirimleri işe yaradı! en çok satan oyunlar

Cyberpunk 2077, oyuncuları daha iyi hale getiriyor!

Cyberpunk 2077, oyuncuları daha iyi hale getiriyor!