in ,

Güzel sanatlar liselerinde tiyatro bölümü görünecek

Güzel sanatlar liselerinde tiyatro bölümü görünecek
Milli Eğitim Bakanlığı, ülke genelinde resmi güzel sanatlar liselerine tiyatro bölümü ekleneceğini duyurdu. Açıklamaya göre, öğrenciler 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren profesyonel tiyatro oyuncusu olarak eğitime başlayabilecekler.

Eğitim Bakanlığı, Eğitim güzel sanatlar liseleri Satın almak isteyen gençleri ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Bakanlığın internet sitesinde yer alan mesajlarda, güzel sanatlar üniversiteleri tiyatro bölümü eklenecek duyurdu. 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren lisede tiyatro bölümlerinin ders çizelgelerini uygulamaya başlayacaklar.

Hatta bazı güzel sanatlar okulları tiyatro eğitimi veriyordu. Ancak bunlar bazı özel ortaokullardan oluşuyordu.. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni bir hamlesi ile devletin güzel sanatlar liselerinde de tiyatro eğitimi vermeye başlayacak. Bakanlık, tiyatro bölümü için haftalık özel ders programı hazırladığını ve bu projenin yüksek öğrenim ile uyumlu dedi ki.

Fırsat eşitliği sağlamayı amaçlar

ortaokullarda tiyatro eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı da güzel sanatlar üniversitelerine tiyatro bölümü eklenmesine ilişkin duyurularında bu kararın neden alındığını da dile getirdi. Bakanlık yetkilileri, özel liselerin bir kısmının artık devlet liselerinde yer alacağını söyledi. fırsat eşitliği sağlanacak belirtiyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

Öğrencilere güzel sanatlar alanında temel bilgi ve becerileri kazandırmak ve nitelikli insanlar yetiştirmek Bazı özel güzel sanatlar liselerinin tiyatro bölümlerinin örgün güzel sanatlar liselerine dahil edilmesi için faaliyet gösteren örgün güzel sanatlar liselerinde artık tiyatro eğitimi verilecek, bu alandaki fırsat eşitsizliği ortadan kalkacaktır. Bu bağlamda tiyatro bölümü için haftalık ders programı hazırlanmıştır. Tabloda yer alan dersler, yükseköğretime uygunluklarına göre tanımlanmıştır. Güzel sanatlar yüksekokulunda verilen sanat eğitiminin kapsamını genişletecek tiyatro bölümlerinin ders programı, 2022-2023 eğitim öğretim yılında uygulanacak..

Source link

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Rockstar, GTA 6'nın puanını Red Dead Redemption'a düşürdü!

Rockstar, GTA 6’nın puanını Red Dead Redemption’a düşürdü!

2023 Toyota Crown ailesi ile tanışın: yeni bir tasarım ve dört farklı gövde stili

2023 Toyota Crown ailesi ile tanışın: yeni bir tasarım ve dört farklı gövde stili