in ,

Tartışmalı baraj puanlama kararının ardından YÖK başkanının ilham veren açıklaması: “Rekabet artacak, baskı azalacak”

Tartışmalı baraj puanlama kararının ardından YÖK başkanının ilham veren açıklaması: "Rekabet artacak, baskı azalacak"
YÖK Başkanı, üniversiteye giriş sınavı barajının kaldırılmasını övdü. YÖK Başkanı Barajın yıkılmasıyla öğrenciler üzerindeki psikolojik baskının ortadan kalktığını söyledi.

Yakın Zamanda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) eşik noktaları kaldırıldı açıkladısosyal medyada oldukça fazla. reaksiyon Uzmanların dikkatini çeken çözüm, eleştiriye maruz kaldı.

Bu konuda Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversite sınavında baraj puanının kaldırılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Kararın neden alındığını ve faydalarının neler olacağını anlatan Özwar, barajın kaldırılmasıyla birlikte bunu söyledi. öğrenciler arası rekabet Bunun yoğunlaşacağını ve adaylar üzerindeki psikolojik baskının ortadan kalkacağını kaydetti.

“İyi bir tartışma, son derece yanlış anlaşılmış bir tartışmadır”

üniversite sınavı

Özwar, Hürriyet gazetesi yazarı Nurai Babajan ile yaptığı görüşmede barajın yükselmesiyle öğrenciler arasındaki rekabetin artacağını ve tercih edilen havuzda daha fazla öğrencinin olacağını; Ayrıca bu gelişmenin öğrenci ve eğitim kalitesini düşüreceği nitelikli tartışmaları da içermektedir. “son derece yanlış” olarak değerlendirilir.

Çözüme gelince, Özvar “Daha fazla öğrenciye seçim yapma fırsatı vermek istedik. Baraj puanını kaldırarak tercih edilen havuzda daha çok öğrencinin olmasını sağladık. Barajın arkasından öğrenciler. baskı altındadırlar. Üzerilerindeki psikolojik baskıyı kaldırmak, onları başarılı olmaları için yönlendirmek ve motive etmek ve öğrenciler arasında daha fazla rekabet olmasını sağlamak istedik.” kullanılan ifadeler.

Puan üstünlüğüne işaret etti

üniversite sınavı

Yeni sistemde tercih havuzunda puan avantajına sahip olan kişiler, sınavda belirli bir program alıyor. yeterli puan varsa Kayıt için uygun olabileceğini kaydeden Özwar, şunları söyledi: “Kısacası bir öğrenci geçen sene olduğu gibi TYT ve AYT sınavlarından puan alabilirse 0,5 net puan alma şansına sahip olacaktır.” olarak ifade edilen.

Bir üniversite programına kayıt yaptırmaya uygun olan bir kişi için puan avantajı Özwar, olması gerekenin ne olması gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca Özwar, başarı unvanına sahip olmayan ve üniversite programından gerekli puanı alamamış bir kişinin zaten kazanamaz ifade edildi.

Source link

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Bugünden itibaren Game Pass'e yeni oyunlar geliyor: Tam fiyat 1300 TL!

Bugünden itibaren Game Pass’e yeni oyunlar geliyor: Tam fiyat 1300 TL!

Üniversite sınavında baraj puanının kaldırılmasını uzmanlar nasıl değerlendiriyor?

Üniversite sınavında baraj puanının kaldırılmasını uzmanlar nasıl değerlendiriyor?