in ,

YÖK Başkanı YKS’de barajın neden kaldırıldığını açıkladı

YÖK Başkanı YKS'de barajın neden kaldırıldığını açıkladı
YÖK Başkanı Erol Özvar, YKS’deki barajın kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, söz konusu değişikliğin neden yapıldığını anlattı. Özwar, yeni uygulamanın daha fazla öğrencinin kotalara erişmesine izin vereceğini söyledi.

Lise öğrencilerinin eğitim hayatlarında yeni bir adım atmaları için temel teşkil edecek olan YKS sınavına sadece 4 ay kalmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün harika bir açıklama yaptı. Erdoğan, Twitter’da paylaştığı duyuruyu “iyi haber” olarak nitelendirdi. YKS’de baraj reytingi kaldırıldı. ilan edildi. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu değişiklik halk üzerinde büyük bir etki yarattı.

Pek çok vatandaş ve uzmanın karşı çıktığı bu değişikliğin olası sonuçları ise şöyle:artan işsizlik” ve “üniversitenin devalüasyonu” Bugün YÖK başkanından yeni bir açıklama aldık. Başkan Erol Özvar, barajın yükselmesinin nedeninin daha fazla öğrencinin seçme hakkı dedi ki. Bakanın açıklamaları şu şekildeydi:

“Yeni sistem, kontenjana daha fazla öğrencinin ulaşabileceği anlamına geliyor”

Birim  izm

“Geçmiş yıllarda olduğu gibi 0,5 ham puan alan öğrencilerimizin puanları sayılabilir. Bundan sonra tercih öğrencilerimize kalmıştır. Öğrencilerimiz, kendi bölümlerine önlisans diploması ile ya da Sayısal, Sözel, Eşdeğer ve Dil puan türlerinde puan türlerine göre başvurabileceklerdir.

Buradaki temel amacımız, daha fazla adayın seçme hakkına sahip olmasını sağlamaktır. Burada programların değerlendirmesini azaltmıyoruz. Bu, öğrencilerin tek bir sorunu çözmeden okullara gittikleri anlamına gelmez. Bu yeni sistem aslında daha fazla öğrencinin yerlere gidebileceği anlamına geliyor.”

YÖK başkanı geçen gün yaptığı açıklamada barajın kaldırıldığını söyledi. öğrenciler arasındaki rekabeti artırmak. söz konusu.

Source link

What do you think?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Ghost of Tsushima 2

Ghost of Tsushima 2 sessizce geliyor olabilir!

38 TL değerindeki oyun Epic Store'da ücretsiz!

38 TL değerindeki oyun Epic Store’da ücretsiz!