in ,

Öğrenci cüzdanlarını sömüren başarısız üniversiteler cezalandırılacak: “Keşke bizim ülkemizde olsa” dedirten sistem işte burada.

Öğrenci cüzdanlarını sömüren başarısız üniversiteler cezalandırılacak: “Keşke bizim ülkemizde olsa” dedirten sistem işte burada.
İngiltere’deki Öğrenci Ofisi, mezunları iş bulamayan “başarısız” üniversiteleri cezalandıracak. Hatta bazı üniversitelerin kapatılması bile tartışılıyor.

Bugün hem ülkemizde hem de dünyada her yıl yüzbinlerce kişi üniversitelerden mezun olmaktadır. Ancak, bu mezunların sadece küçük bir kısmı iş bulmaktadır. Özellikle küresel pandemi sonrası yeni üniversite mezunlarının istihdam oranı da arttı. daha az ve daha az.

Bildiğiniz gibi ülkemizde üniversite eğitimi ücretsiz olmasına rağmen yurt dışında birçok ülkede. ücretsiz eğitim yok. Hal böyle olunca da iş bulamayan mezunlar, üniversiteye girdikten sonra yıllarca büyük meblağlar ödüyorlar, kelimenin tam anlamıyla. üniversite kurbanı olmak.

Öğrenci Hizmetleri devraldı

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren bağımsız bir inceleme kurumu olan Öğrenci İşleri Ofisi, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ancak istihdam için yetersiz bulunan mezunların haklarını korumak için yeni bir sisteme geçeceğini duyurdu. Bu sistem tarafından dünya Dev üniversiteler de dahil olmak üzere birçok üniversitenin yeterli eğitim verip vermediği kontrol edilecek. Bu üniversiteler, öğrencilerden ve şirketlerden gelen geri bildirimlere göre belirlenecek. 500.000 pound (10.455.390,00 TL) para cezası uygulanacaktır.

Ön tanımlara göre; Birçok Birleşik Krallık üniversitesi %20 ila %46 başarı oranına sahiptir. Bu üniversitelerin bölümlerinden mezun olan öğrencilerin başarılı veya başarısız istihdam girişimleri başarıları ile doğru orantılıdır.

Peki bu oranlar neden bu kadar düşük?

Bu başarısızlığın en büyük nedeni, son 10 yılda ülkemiz başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde irili ufaklı birçok vakıf üniversitesinin açılmış olmasıdır. Bu üniversiteler, öğrencilerden yüksek kayıt ücretleri ve yıllık ücretler almaktadır. Buna karşılık, genellikle orta ve alt orta öğretim sağlayan üniversiteler, geleceğin öğrencileriyle oynuyorlar. Öğrenci Ofisi yetkilileri bu durumun farkında oldukları için böyle bir “ceza” sistemine geçmeyi planlıyorlar. Yeni İngiltere hükümetinin üniversiteler ve eğitimle ilgili yasalarına uymayan ve öğrencilere yetersiz eğitim veren bu okulların ‘başarısızlık oranına’ göre. Hatta iddia edildi.

Umarız bir gün ülkemizde de böyle bir sistem görebiliriz. Böylece ülkemizde eğitim hayatı ve gençlerin geleceği ile oynayan üniversiteler gerekli cezayı al.

Source link

What do you think?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Dead Space'in yeniden çevrimi geliyor!  İşte fiyat ve çıkış tarihi

Dead Space’in yeniden çevrimi geliyor! İşte fiyat ve çıkış tarihi

Apple CEO'su öğrenmeniz gereken en önemli dili belirtiyor (hayır, İngilizce veya Çince değil...)

Apple CEO’su öğrenmeniz gereken en önemli dili belirtiyor (hayır, İngilizce veya Çince değil…)